Pc Portal Best-sk ponuka Best sluzby pre zaciatocnikov aj pokrocilych

Hnutie proti kopirovaniu

Už to tu bolo, ale teraz v inej podobe. Deň čo deň sa stretávam, s plagiátorami. (Verte mi, že samozrejme nie som jediný, čo má tieto problémy.) Neustále nachádzam nové a nové stránky, ktoré sa priživujú na iných, nezáleží, či som autor alebo nie. Je skutočne smutné aké neuveriteľné čísla v percentách na blogovacích systémoch tvoria stránky plagiátorov - zlodejov.

Práca redaktora je nevďačná, keďže on si dá prácu na vytvorenie článku, obsahu, či práca autora nejakého projektu a iní, príliš pohodlný na to, aby zapojili vlastný rozum či chuť, skopírujú celé články na svoj web, ba dokonca vydávajú tento obsah za svoje dielo. Úspech, ktorý potom plynie z takéhoto článku nie je spravodlivý, keďže len málokto si všimne, respektíve má možnosť a čas si všimnúť, že autor, ktorého obdivujú za článok, nie je autor, ale zlodej.

Myšlienka veci:
Opäť sa nejaká téma netýka hier, to priznávam. Týka sa však článkov, ktoré na webe sú, týka sa prekladov, softwaru a všetkého, čo sa vytvorí pre obohatenie jednej stránky. Sám autor konkrétnej veci niekedy netuší, že tak pomôže napríklad takým 40 blogom a 30 webom na freewebhostingoch aj ku ich obohateniu sa. Systémy ako Blog.cz, Wgz.cz, Webovastranka.eu sú preplnené blogmi o hrách s neuveriteľným množstvom nakopírovaného - nakradnutého obsahu z väčších stránok, takmer vždy sa stretnete s článkom z Hry.sme.sk, Hrej.cz, Bonusweb.cz, Needforpseed.sk, Gta.cz, a Slovenciny.Com. Neustále nachádzam nové a nové a nové stránky (skôr stránky v uvodzovkách), ktoré v žiadnom prípade nikoho nešetria. Získavajú návštevnosť, pozície vo vyhľadávačoch, získavajú priateľov, veď nie každý si spomenie, či taký článok už niekde videl. Je len skutočne veľmi malý počet blogov, kde nenájdete nič kradnuté - kopírované. CTRL + C a CTRL + V dokáže každý. Napísať a tvoriť dokáže len ten, čo chce písať a tvoriť. Pre tých blogerov, čo sa nechcú podobať na väčšinových zlodejov, sú aj ikonky nižšie.

Dovolím si teda teraz navrhnúť všetkým redaktorom a priateľom na stránkach, v redaktorských postoch, ktorý chcú podporiť myšlienku tohto článku, že zlodeji medzi nami nemajú čo robiť a ani sa tváriť že k nám patria, aby si vybrali niektorú z nasledovných ikoniek.
<a href="http://slovenciny.com/?func=news_info&id=1050">
<img border="0" src="http://www.slovenciny.com/images/sk_advertisement/nekradnem.gif"></a>


<a href="http://slovenciny.com/?func=news_info&id=1050">
<img border="0" src="http://www.slovenciny.com/images/sk_advertisement/niesomzlodej.gif"></a>


<a href="http://slovenciny.com/?func=news_info&id=1050">
<img border="0" src="http://www.slovenciny.com/images/sk_advertisement/nekopirujem.gif"></a>

Sme toho svedkom:
Určite mnoho krát surfujete po weboch a narazíte na blogy. Niektoré vás svojou amatérštinou prekvapia na toľko, že pochybujete o správnosti autorovho zraku, iné zas hladkým a čistým spracovaním, prípadne vlastnou jedinečnou tvorbou a podobne. Blogovanie samotné vzniklo, aby aj menej zdatný webmasteri mohli vyjadrovať svoj názor, svoju tvorbu literárnu, grafickú, mohli oznamovať udalosti a iné k tomu blízke činnosti. Teraz môžeme hovoriť o tolerovanom zneužití. Blogovacie systémy získavajú na reklame a to isté sa týka freehostingových webov a reklamy v hornej lište, či v povinných banneroch. Prevádzkovateľ weby toleruje, pokiaľ preukázateľne niektoré z pravidiel neprekročíte. Lenže zhruba 65 percent blogov a 25 percent webov na free-hostingoch vykráda iné stránky. Problém však je nájsť pôvodný zdroj, ak ste pôvodný zdroj vy sám, potom.... Vy ako autor máte plné právo upozorniť (ale s kľudom, nie s nervami a výhražkami.) na to zodpovedného redaktora a ak sa vám nevyjadrí, alebo jeho reakciu považujete za urážku, kontaktujte prevádzkovateľa priestoru, či blogu. Ďalšia smutná vec je práve fakt, že prevádzkovatelia blogov vás budú často ignorovať a hoci ste preukázateľne autorom vykradnutých článkov, prevádzkovateľ ho nezmaže ani nezruší. Na pobavenie a ako malý príklad môže poslúžiť jedna udalosť z augusta roku 2007 kedy mi viacerí návštevníci ohlásili povykrádané preklady, ktoré smú byť pre exkluzivitu len na Slovenciny.Com. Išlo o 4 blogy, preplnené serial key, torrentovými odkazmi a Rapidshare odkazmi na filmy a hry v každom zo štyroch prípadov. Prevádzkovateľ ma vysmial, že sa pokúšam isto zrušiť svoju konkurenciu a ja sám mám určite blog s pirátskymi hrami a filmami. Hm, fajn. Vlastne nechcú zničiť navštevované blogy, hoci praskajú pirátskymi hrami a filmami.


Na záver:
Nech sa na mňa prevádzkovatelia blogov nehnevajú, ale tak okato podporovať weby s pirátskym obsahom a nerešpektovať autorov článkov, sa nepatrí. Preto svoje oznámenie opakujte kľudne dovtedy, kým budú na toľko spravodliví a nebudú hľadieť na zisky z reklám, nejaké pokusy o vraj "zrušenie konkurencie". Ak sa cítite poškodený viac, ako len na jedno vyjadrenie v emaili. Obráťte sa na políciu. Tá vám pomôže takmer v každom prípade. A verte mi, že vtedy sa rozhýbe všetko, aj prevádzkovateľ, aj plagiátor.
Dajte vedieť o svojich zážitkoch, pripomienkach, nálezoch a skúsenostiach v kometároch. Myslím si, že mnohí talentovaní redaktori, ktorí chcú písať a tvoriť, pričom ich však práve plagiátorstvo znechucuje, sa potešia, ak sa hája aj ich záujmy.